Modulárne budovy spadajú do dvoch kategórií. Trvalé budovy – PMC /Permanent Modular Construction/ a tie ktoré sú dočasné a premiestnitelné – NPMC/Non-permanent modular construction/. Týmto kategóriám je treba prispôsobiť architektonický návrh tak, aby boli zachované všetky výhody modulárnych konštrukcií. Hlavne rýchlosť výstavby a výroba celých komponentov budov vo výrobných halách metódou Off-site construction.
TECHNICKÉ INFORMÁCIE
Fasády modulárnych stavieb možno opatriť všetkými dostupnými materiálmi. Doporučuje sa ale voliť také, ktoré najviacej vyhovujú modulárnym stavbám a ktoré možno vyrábať vo výrobnom závode. Pokiaľ sa montuje fasáda až na určenom mieste, predlžuje sa čas realizácie o dobu montáže fasády. Zvolený druh fasády tiež ovplyvňuje rozoberatelnosť stavby a jej ďalšie použitie.
Velikosť modulov ovplyvňuje prepraviteľnosť - nadrozmer. Legislatívne predpisy pre nadrozmer sa v jednotlivých krajinách líšia, preto doporučujeme pred návrhom toto konzultovať s výrobcom s určením krajiny, kde je plánovaná realizácia. Je daná priama úmera - čím je modul väčší, tým je montáž rýchlejšia, ale doprava finančne náročnejšia. Moduly možno do svetlej výšky cca 3m prepravovať v zloženom stave, nad 3m možno prepraviť modul v tzv. flat-pack stave /podlaha a strop a steny sú zložené do„balíku“, ktorý sa na mieste určenom zloží do celku /. Vyrobyteľné moduly sú v rozmeroch 12m x 4m x 4m – vonkašie rozmery.
Pri návrhu je treba správne rozvrhnúť poskladanie modulov vedľa seba tak, aby spoje modulov boli realizovatelné. Pri skladbe modulov je treba myslieť na odvod vody zo strechy, pokiaľ sa neuvažuje sekundárna strecha so samostatným riešením odvodu vody rovnako ako na klasických stavbách. Vyloženi jednotlivých modulov možno bez dodatočných úprav statiky rámov modulov previesť do 0,8m. Pokiaľ je požadované väčšie vyloženie, je nutné zabezpečiť buď podoprenie modulu alebo navrhnúť špeciálne riešenie rámovej konštrukcie, ktorá ovplyvňuje ako cenu stavby, tak aj cenu dokumentácie.
Firma KOMA vyrába štandardne moduly až do 3 podlaží. Stohovatelnosť je ovplyvnená i zvolenou výrobkovou radou modulov KOMA . V prípade požiadavku na viac podlažnú budovu je treba toto individuálne riešiť s výrobcom. Je treba si ale uvedomiť, že atypické riešenie ovplyvní čas a cenu navrhované budovy.
Je doporučené zohladniť pri dispozičnom riešení systém skladania rámov modulov. V každom rohu rámu modulu je stľp, ktorý je vhodné dispozične začleniť . Vnútorné priečky je vhodné riešiť v mieste rámov modulov alebo v prostriedku modulu so zretelom na umiestnenie okien. Sanitárnu časť budovy je vhodné riešiť vždy v rámci jedného modulu a v prípade viacpodlažných budov umiestňovať sanitárne moduly nad sebou.
Modulárna výstavba je typická tým, že jednotlivé moduly sú samonosné a tiež nie je pre základy vyžadovaná armovaná základová doska. Modulárnu budovu možno zakladať na základové pásy alebo betónové pätky. Možno použiť i základové oceľové vruty tam, kde to rastlá zemina umožňuje. Niektoré výrobkové rady modulov vyžadujú zanechať pod spodnou podlahou vzduchovú medzeru, která zabraňuje kondenzácii vlhkosti. V tomto prípade je nutné umožniť odvetranie týchto základov. Vzduchová medzera v niektorých prípadoch nahradzuje protiradónovú izoláciu.
Podnikanie v modulárnych objektoch ide zcela v súlade aktuálnych spoločenských požiadavkov: Rýchla, variabilná výstavba s možnými zmenami dispozic v budúcnosti – to všetko s ohľadom na společenskú zodpovednosť firmy, jej účelom či dokonca umiestnením je možné vždy prehodnotiť.